Plugins - Elementor Page Builder - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (873 entries)

en: Pause on Interaction
pt: Pausar ao interagir

en: Positioning
pt: Posicionamento

note: translators: %s: Video provider
en: %s Video Player
pt: Reprodutor de vídeo de %s

en: Background Position
pt: Posição do fundo

en: Cover
pt: Capa

en: Auto
pt: Automático

en: Background Size
pt: Tamanho do fundo

en: Usage Data Sharing
pt: Partilha de dados de utilização

en: Enabled
pt: Activado

en: Pasted
pt: Colado

en: More
pt: Mais

en: Saved Colors
pt: Cores guardadas

en: Add Picked Color
pt: Adicionar cor seleccionada

en: Done
pt: Concluído

en: Dark
pt: Escuro

en: Light
pt: Claro

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
pt: Não dependa apenas dos ícones FontAwesome que todos utilizam! Diferencie o seu site e o seu estilo com ícones personalizados que pode carregar da sua fonte favorita de ícones.

en: Add Your Custom Icons
pt: Adicionar os seus ícones personalizados

en: Custom Icons
pt: Ícones personalizados

en: Transition
pt: Transição

en: Duration
pt: Duração

[ctx: Background Control]
en: Images
pt: Imagens

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
pt: Apresentação

[ctx: Background Control]
en: Video
pt: Vídeo

en: Clear Log
pt: Limpar registo

en: Next
pt: Seguinte

en: Previous
pt: Anterior

en: Add Element
pt: Adicionar elemento

en: Line
pt: Linha

[ctx: shapes]
en: Trees
pt: Árvores

[ctx: shapes]
en: Squares
pt: Quadrados

[ctx: shapes]
en: Leaves
pt: Folhas

[ctx: shapes]
en: Dots
pt: Pontos

[ctx: shapes]
en: Rectangles
pt: Retângulos

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
pt: Paralelogramo

[ctx: shapes]
en: Arrows
pt: Setas

[ctx: shapes]
en: Wavy
pt: Ondulado

[ctx: shapes]
en: Squared
pt: Quadrangular

[ctx: shapes]
en: Slashes
pt: Barra inclinada

[ctx: shapes]
en: Curved
pt: Curvo

en: Basic Gallery
pt: Galeria básica

en: Ken Burns Effect
pt: Efeito Ken Burns

en: Play On Mobile
pt: Reproduzir em dispositivos móveis

en: Reinstall
pt: Reinstalar

en: Post
pt: Artigo

en: File Path: %s
pt: Caminho do ficheiro: %s

en: Play Once
pt: Reproduzir uma vez

en: Upload SVG
pt: Carregar SVG

en: Choose Video
pt: Escolher vídeo

en: Template not exist.
pt: O modelo não existe.

en: Deprecated
pt: Obsoleto

en: Font Awesome 5 Migration
pt: Migração do Font Awesome 5

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
pt: Viva! O processo de actualização para Font Awesome 5 foi concluído com sucesso.

en: Upgrade To Font Awesome 5
pt: Actualizar para Font Awesome 5

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
pt: Esta acção não é reversível nem poderá voltar para versões anteriores.

en: Font Awesome Upgrade
pt: Actualização do Font Awesome

en: All Icons
pt: Todos os ícones

en: Don't Show Again
pt: Não voltar a mostrar

en: Get Pro
pt: Obter Pro

en: Upload
pt: Carregar

en: My Libraries
pt: As minhas bibliotecas

en: Icon Library
pt: Biblioteca de ícones

en: Get Help
pt: Obter ajuda

en: Choose File
pt: Escolha o ficheiro

en: External URL
pt: URL externo

en: Order By
pt: Ordenar por

en: Read More Text
pt: Texto "Ler mais"

en: Continue reading
pt: Continuar a ler

en: Read More
pt: Ler mais

en: (more&hellip;)
pt: (mais&hellip;)

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
pt: Filtrar por categoria

[ctx: Template Library]
en: All Categories
pt: Todas as categorias

[ctx: Template Library]
en: Category
pt: Categoria

en: Not Supported
pt: Não suportado

en: Users
pt: Utilizadores

en: Any Video
pt: Qualquer vídeo

en: Stars
pt: Estrelas

en: Outline
pt: Contorno

en: Rating Scale
pt: Classificação de estrelas

en: Rating
pt: Classificação

en: Star Rating
pt: Classificação de estrelas

en: Quit
pt: Sair

en: Go To
pt: Ir para

en: Undo
pt: Desfazer

en: Customizer
pt: Personalizador

en: Dashboard
pt: Painel

en: Homepage
pt: Página inicial

en: Create
pt: Criar

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Disconnected Successfully.
pt: Desligado com sucesso.

en: Connected Successfully.
pt: Ligado com sucesso.

en: Connect
pt: Ligar

en: Future
pt: Futuro

en: Lazy Load
pt: Carregamento diferido

en: Enter your URL
pt: Insira o seu URL

en: Editing Handles
pt: Opções de edição

note: translators: %d: Breakpoint value
en: Sets the breakpoint between tablet and mobile devices. Below this breakpoint mobile layout will appear (Default: %dpx).
pt: Define o ponto de quebra entre tablet e dispositivos móveis. Abaixo deste ponto de quebra será apresentado o layout para mobile (Por omissão: %dpx)

en: Welcome to Elementor
pt: Bem-vindo ao Elementor

en: Create Your First Post
pt: Crie o seu primeiro artigo

en: Create Your First Page
pt: Crie a sua primeira página

en: Getting Started
pt: Começar

en: Inner Section
pt: Secção interior

en: Empty
pt: Vazio

en: Navigator
pt: Navegador

en: Skip
pt: Ignorar

en: Paste URL or type
pt: Cole URL ou digite

en: Debug Bar
pt: Barra de depuração

en: Hide Notification
pt: Esconder notificação

en: Congrats!
pt: Parabéns!

en: All Content
pt: Todo o conteúdo

en: Style Reset
pt: Repor estilo

en: Style Pasted
pt: Estilo colado

en: Logo
pt: Logótipo

en: Video Info
pt: Informações do vídeo

en: Source
pt: Origem

en: Button ID
pt: ID do botão

en: Mobile Breakpoint
pt: Ponto de quebra de mobile

en: Tablet Breakpoint
pt: Ponto de quebra de tablet

en: Copy Style
pt: Copiar estilo

en: Copy
pt: Copiar

en: Preview for %s
pt: Pré-visualização para %s

en: Drag widget here
pt: Arraste um widget para aqui

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
pt: Filtros CSS

[ctx: Filter Control]
en: Saturation
pt: Saturação

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
pt: Contraste

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
pt: Brilho

[ctx: Filter Control]
en: Blur
pt: Desfocar

en: End Time
pt: Hora de fim

en: Start Time
pt: Hora de início

en: I have Elementor Pro
pt: Tenho o Elementor Pro

en: Elementor Debugger
pt: Depurador do Elementor

en: Back to WordPress Editor
pt: Voltar ao editor do WordPress

note: translators: %s the title of the post type translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
pt: Adicionar novo %s

note: translators: %d: Number of rows
en: %d row affected. | %d rows affected.
pt[0]: %d linha afectada.
pt[1]: %d linhas afectadas.

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
pt: Elementor com largura total

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
pt: Canvas do Elementor

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Something went wrong.
pt: Algo correu mal.

en: Max Width
pt: Largura máxima

en: Position
pt: Posição

en: Templates Help You <span>Work Efficiently</span>
pt: Os modelos ajudam a <span>trabalhar com eficiência</span>

en: New Template
pt: Novo modelo

note: translators: %s: Element type.
en: Delete %s
pt: Eliminar %s

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
pt: Gosta do %1$s? Por favor, deixe-nos uma avaliação de %2$s. Agradecemos muito seu apoio!

en: Knowledge Base
pt: Base de conhecimento

en: This template includes the header, full-width content and footer
pt: Este modelo inclui o cabeçalho, o conteúdo com largura total e o rodapé

en: No header, no footer, just Elementor
pt: Sem cabeçalho e sem rodapé, apenas o Elementor

en: Default Page Template from your theme
pt: Modelo de página por omissão do seu tema

en: Page Layout
pt: Layout da página

en: Current
pt: Actual

en: Play Video
pt: Reproduzir vídeo

en: Inline
pt: Em linha

en: Separator
pt: Separador

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
pt: Adicione modelos e reutilize-os no seu site. Exporte e importe facilmente para qualquer outro projecto, para um fluxo de trabalho optimizado.

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
pt: Crie o seu primeiro %s

en: All
pt: Tudo

[ctx: Template Library]
en: My Templates
pt: Os meus modelos

en: Create Template
pt: Criar modelo

en: Enter template name (optional)
pt: Insira o nome do modelo (opcional)

en: Name your template
pt: Nomear o template

en: Select the type of template you want to work on
pt: Seleccione o tipo de modelo em que pretende trabalhar

en: Choose Template Type
pt: Escolha o tipo de modelo

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
pt: Usar modelos para criar as peças diferentes do seu site e reutilizá-los com um clique, sempre que necessário.

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
pt: As fontes personalizadas permitem adicionar fontes alojadas no seu servidor e usá-las nos seus projectos do Elementor para criar uma identidade exclusiva.

en: Add Your Custom Fonts
pt: Adicione as suas fontes personalizadas

en: Custom Fonts
pt: Fontes personalizadas

en: Category
pt: Categoria

en: More actions
pt: Mais acções

en: Search Templates:
pt: Pesquisar modelos:

en: Pages
pt: Páginas

en: Blocks
pt: Blocos

en: Dynamic
pt: Dinâmico

en: This tag has no settings.
pt: Esta etiqueta não tem definições.

note: translators: %s: Document title
en: %s Settings
pt: Definições de %s

en: Want to give access only to content?
pt: Quer dar acesso apenas ao conteúdo?

en: No access to editor
pt: Sem acesso ao editor

en: Role Excluded
pt: Papel excluído

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
pt: Gerir o que os seus utilizadores podem editar no Elementor

en: Role Manager
pt: Gestor de papéis

en: Fallback
pt: Alternativa

en: Featured Image
pt: Imagem de destaque

en: Body Style
pt: Estilo do corpo

en: Document
pt: Documento

en: Action not found.
pt: Acção não encontrada.

en: Post not found.
pt: Conteúdo não encontrado.

en: Token Expired.
pt: Token expirado.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
pt: Defina quantos slides são passados ao deslizar.

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
pt: Nota: Comportamento fixo funciona apenas em desktop.

en: Create New Post
pt: Criar novo conteúdo

en: Google Early Access
pt: Acesso antecipado do Google

en: Unknown Error
pt: Erro desconhecido

en: Saving has been disabled until you’re reconnected.
pt: Guardar está desactivado até que se ligue de novo.

en: Server Error
pt: Erro de servidor

en: Connection Lost
pt: Ligação interrompida

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. You can restore the saved data fron the Revisions panel
pt: Há uma versão salva deste post que é mais recente do que a versão abaixo. Você pode restaurar os dados salvos no painel Revisões.

en: Restore Auto Saved Data
pt: Repor dados guardados automaticamente

en: Restore
pt: Repor

en: Current Version
pt: Versão actual

en: Edit Published
pt: Edição publicada

en: Edit Draft
pt: Editar rascunho

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
pt: Ao activar o modo de privacidade, o YouTube não guardará informações sobre os visitantes do seu site, a menos que eles reproduzam o vídeo.

en: Privacy Mode
pt: Modo de privacidade

en: Enter your shortcode
pt: Inserir o seu shortcode

en: Enter your image caption
pt: Insira a legenda da imagem

en: Enter your code
pt: Insira seu código

en: Add Your Heading Text Here
pt: Adicione aqui o texto do seu título

en: Dismiss alert
pt: Ignorar alerta

en: Enter your description
pt: Insira a sua descrição

en: This is an Alert
pt: Isto é um alerta

en: Active Icon
pt: Ícone activo

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name
en: Last edited on %1$s by %2$s
pt: Última edição em %1$s às %2$s

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name
en: Draft saved on %1$s by %2$s
pt: Rascunho guardado em %1$s por %2$s

[ctx: revision date format]
en: M j, H:i
pt: j \d\e F @ H:i

en: Dismiss
pt: Ignorar

en: View All Revisions
pt: Ver todas as revisões

en: Have a look
pt: Pré-visualizar

en: Keep Editing
pt: Continue a editar

en: This is just a draft. Play around and when you're done - click update.
pt: Isto é apenas um rascunho. Experimente à vontade, quando estiver pronto clique em Actualizar.

note: translators: %s: the document title.
en: Hurray! Your %s is live.
pt: Parabéns! O documento %s está online.

en: Submit
pt: Submeter

en: Update
pt: Actualizar

en: Published
pt: Publicado

en: Proceed Anyway
pt: Continuar mesmo assim

en: Your browser isn't compatible with all of Elementor's editing features. We recommend you switch to another browser like Chrome or Firefox.
pt: O seu navegador não é compatível com todas as funcionalidades de edição do Elementor. Recomendamos a utilização de outro navegador, como o Chrome ou Firefox.

en: Your browser isn't compatible
pt: O seu navegador não é compatível

en: No Results Found
pt: Nenhum resultado encontrado

en: Please make sure your search is spelled correctly or try a different words.
pt: Verifique a grafia de sua pesquisa ou tente palavras diferentes.

en: No Favorite Templates
pt: Sem modelos favoritos

en: You can mark any pre-designed template as a favorite.
pt: Pode marcar qualquer modelo pré-desenhado como favorito.

en: Import Document Settings
pt: Importar definições do documento

en: Show Panel
pt: Mostrar painel

en: Dashboard Settings
pt: Definições do painel

en: Select File
pt: Seleccionar ficheiro

en: or
pt: ou

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
pt: Arraste e largue o seu ficheiro de modelo .JSON ou .zip

en: Import Template to Your Library
pt: Importar modelo para sua biblioteca

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Want to learn more about the Elementor library?
pt: Quer saber mais sobre a biblioteca do Elementor?

en: Favorite
pt: Favorito

en: Creation Date
pt: Criado em

en: Created By
pt: Criada por

en: Search
pt: Pesquisar

en: My Favorites
pt: Os meus favoritos

en: Popular
pt: Populares

en: Trend
pt: Tendências

en: New
pt: Novos

en: Import Template
pt: Importar modelo

en: Remove
pt: Remover

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Drag & Drop
pt: Arrastar e largar

en: Hide Panel
pt: Esconder painel

en: Save as Template
pt: Guardar como modelo

en: Save Draft
pt: Guardar rascunho

en: Save Options
pt: Guardar opções

en: Publish
pt: Publicar

en: Preview Changes
pt: Pré-visualizar alterações

en: Exit To Dashboard
pt: Sair para o painel

en: Search Widget:
pt: Pesquisar widget:

en: Back to default
pt: Voltar para o padrão

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
pt: Rasurado

[ctx: Typography Control]
en: Overline
pt: Sobrelinha

[ctx: Typography Control]
en: Underline
pt: Sublinhar

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
pt: Decoração

en: Unlinked values
pt: Desligar valores

en: (opens in a new window)
pt: (abre numa nova janela)

en: News & Updates
pt: Notícias e actualizações

en: Recently Edited
pt: Editado recentemente

en: Create New Page
pt: Criar nova página

en: Elementor Overview
pt: Visão geral do Elementor

en: Update Elementor Now
pt: Actualizar o Elementor agora

en: Excerpt
pt: Excerto

en: Access denied.
pt: Acesso negado.

en: Disable Default Fonts
pt: Desactivar fontes por omissão

en: End
pt: Fim

en: Start
pt: Início

en: Type Here
pt: Digite aqui

en: Reload Page
pt: Recarregar página

en: Your session has expired. Please reload the page to continue editing.
pt: A sua sessão expirou. Por favor, recarregue a página para continuar a editar.

en: Timeout
pt: Tempo limite

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
pt: Lamentamos, mas algo deu errado. Clique em "Saiba mais" e siga cada uma das etapas para resolver o problema rapidamente.

en: The preview could not be loaded
pt: A pré-visualização não pode ser carregada

en: Default Colors
pt: Cores por omissão

en: Update Notification
pt: Notificação de actualização

en: Unknown Value
pt: Valor desconhecido

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
pt: Depois de começar a trabalhar, poderá refazer / desfazer qualquer acção que fizer no editor.

en: No History Yet
pt: Sem histórico

en: Switch to Revisions tab for older versions
pt: Mude para o separador Revisões para versões mais antigas.

en: Revisions
pt: Revisões

en: Actions
pt: Acções

en: Moved
pt: Movido

en: Added
pt: Adicionado

en: Documentation
pt: Documentação

en: History
pt: Histórico

en: Edited
pt: Editado

en: Editing Started
pt: Edição iniciada

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
pt: Sombra

en: Mute
pt: Mudo

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
pt: Escolha um arquivo de modelo Elementor em .JSON ou vários arquivos em um arquivo .ZIP, para adicioná-los à lista de modelos disponíveis em sua biblioteca.

en: You can customize the lightbox design by going to: Top-left hamburger icon > Global Settings > Lightbox.
pt: Pode personalizar o design da lightbox em: Ícone hambúrguer no canto superior esquerdo > Definições globais > Lightbox.

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
pt: Sombra do texto

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
pt: Abrir todas as ligações de imagem numa lightbox. A lightbox funcionará automaticamente em qualquer ligação para um ficheiro de imagem.

en: Image Lightbox
pt: Lightbox da imagem

en: Global Settings
pt: Definições globais

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
pt: Atenção: não é recomendável a actualização para uma versão beta em sites de produção.

en: Beta Tester
pt: Testador Beta

en: Become a Beta Tester
pt: Torne-se um Testador Beta

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
pt: Atenção: Por favor, faça uma cópia de segurança da sua base de dados antes de fazer a reversão.

en: Rollback Version
pt: Reverter versão

note: translators: %s: Elementor version
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
pt: Incidentes acontecendo com a versão %s do Elementor? Reverta para uma versão de anterior ao aparecimente do problema.

en: Version Control
pt: Controlo de versões

en: Switch Editor Loader Method
pt: Mudar método de carregamento do editor

en: Integrations
pt: Integrações

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
pt: Define o espaçamento por omissão entre widgets (Por omissão: 20)

en: Space Between Widgets
pt: Espaçamento entre widgets

en: Rollback to Previous Version
pt: Reverter para versão anterior

en: Animation Delay
pt: Atraso da animação

en: Transition Duration
pt: Duração da transição

en: Widgets Space
pt: Espaçamento entre widgets

note: translators: %s: Element type.
en: Add %s
pt: Adicionar %s

en: Attention: Importing may override previous settings.
pt: Atenção! A Importação pode substituir as configurações anteriores.

en: Do you want to also import the document settings of the template?
pt: Deseja importar também as configurações de documento do modelo?

en: Add nofollow
pt: Adicionar nofollow

en: Open in new window
pt: Abrir numa nova janela

en: Link Options
pt: Opções da ligação

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
pt: Contorno

[ctx: Box Shadow Control]
en: Position
pt: Posição

note: translators: %s: Element name.
en: Edit %s
pt: Editar %s

note: translators: %s: Element type.
en: Duplicate %s
pt: Duplicar %s

en: Are you sure you want to reinstall previous version?
pt: Tem certeza de que deseja reinstalar a versão anterior?

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
pt: É usado CSS incorporado no cabeçalho da página. Para solucionar conflitos de configuração do servidor e ambientes de desenvolvimento.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
pt: São usados ficheiros externos de CSS para todas as folhas de estilo geradas. Escolha esta configuração para um melhor desempenho (recomendado).

en: Internal Embedding
pt: Incorporado

en: External File
pt: Ficheiro externo

en: CSS Print Method
pt: Método de utilização de CSS

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
pt: Para solucionar conflitos de configuração do servidor.

en: Enable
pt: Activar

en: Disable
pt: Desactivar

en: Status
pt: Estado

en: Space
pt: Espaço

en: Drop Cap
pt: Letra capitular

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
pt: O Elementor permite esconder o título da página. Isto funciona para temas que tenham o selector "h1.entry-title". Se o selector do seu tema for diferente, por favor insira-o acima.

en: Page Title Selector
pt: Selector do título da página

en: Select
pt: Seleccione

en: Paste Style
pt: Colar estilo

en: Template
pt: Modelo

note: translators: %s: Setting page link
en: Not working? You can set a different selector for the title in the <a href="%s" target="_blank">Settings page</a>.
pt: Não está a funcionar? Poderá definir um selector diferente para o título na <a href="%s" target="_blank">página das definições</a>.

en: Hide Title
pt: Esconder título

en: Maintenance Mode ON
pt: Modo de manutenção ACTIVADO

en: Choose Template
pt: Escolher modelo

en: Select one or go ahead and <a target="_blank" href="%s">create one</a> now.
pt: Seleccione um ou <a target="_blank" href="%s">crie um</a> agora.

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
pt: Para activar o modo de manutenção, é necessário definir um modelo para a página de modo de manutenção.

en: Edit Template
pt: Editar modelo

en: Roles
pt: Papéis

en: Logged In
pt: Com sessão iniciada

en: Who Can Access
pt: Quem pode aceder

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
pt: "Voltamos em breve" retorna o código HTTP 200, significando que o site está pronto para ser indexado

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
pt: O Modo de manutenção retorna o código HTTP 503, então os mecanismos de pesquisa sabem que é para verificarem mais tarde. Não é recomendado usar este modo por mais de alguns dias.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
pt: Escolha entre os modos Em Breve (que retorna o código HTTP 200) ou Em Manutenção (que retorna o código HTTP 503).

en: Maintenance
pt: Manutenção

en: Coming Soon
pt: Brevemente

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Choose Mode
pt: Escolha um modo

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
pt: Coloque todo seu site em MODO DE MANUTENÇÃO, isso significa que o site ficará temporariamente em manutenção, ou coloque-o no modo EM BREVE, isso significa que o site ficará offline até que esteja pronto para ser lançado.

en: Maintenance Mode
pt: Modo de manutenção

en: Bring to Front
pt: Em primeiro plano

en: Space Between
pt: Espaçamento

en: List
pt: Lista

[ctx: Shapes]
en: Book
pt: Livro

[ctx: Shapes]
en: Split
pt: Separação

[ctx: Shapes]
en: Arrow
pt: Seta

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
pt: Ondas em padrão

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
pt: Ondas pinceladas

[ctx: Shapes]
en: Waves
pt: Ondas

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
pt: Curva assimétrica

[ctx: Shapes]
en: Curve
pt: Curva

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
pt: Foco com transparência

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
pt: Tilt com transparência

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
pt: Triângulo assimétrico

[ctx: Shapes]
en: Triangle
pt: Triângulo

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
pt: Pirâmides

[ctx: Shapes]
en: Zigzag
pt: Zig zag

[ctx: Shapes]
en: Clouds
pt: Nuvens

[ctx: Shapes]
en: Drops
pt: Gotas

[ctx: Shapes]
en: Mountains
pt: Montanhas

en: Invert
pt: Inverter horizontalmente

en: Flip
pt: Inverter verticalmente

en: Shape Divider
pt: Divisória com grafismo

en: Navigation Width
pt: Largura da navegação

en: Hover
pt: Ao passar com o rato

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
pt: Adicione o seu próprio ID SEM o ponto. p.ex.: meu-id

en: CSS ID
pt: ID de CSS

[ctx: Background Control]
en: Angle
pt: Ângulo

[ctx: Background Control]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: Background Control]
en: Second Color
pt: Segunda cor

[ctx: Background Control]
en: Location
pt: Localização

[ctx: Background Control]
en: Gradient
pt: Gradiente

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
pt: Ao seleccionar esta opção irá desactivar as fontes por omissão do Elementor, passando a utilizar as fontes do seu tema.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
pt: Ao seleccionar esta opção irá desactivar as cores por omissão do Elementor, passando a utilizar as cores do seu tema.

en: Video Tutorials
pt: Tutoriais vídeo

en: View Elementor Video Tutorials
pt: Ver tutoriais vídeo do Elementor

en: Docs & FAQs
pt: Docs e FAQ

en: View Elementor Documentation
pt: Ver documentação do Elementor

en: The `from` and `to` URL's must be different
pt: Os endereços URL 'antigo' e 'novo' têm que ser diferentes

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
pt: Os endereços URL 'antigo' e 'novo' têm de ser válidos

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
pt: Insira os URL da sua antiga instalação e da nova instalação WordPress, para actualizar todos os dados do Elementor (relevante para transferências de domínio ou mover para 'HTTPS').

en: Update Site Address (URL)
pt: Actualizar endereço do site (URL)

note: translators: %s: Codex URL
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
pt: <strong>Importante:</strong> É altamente recomendado que <a target="_blank" href="%s">faça uma cópia de segurança da sua base de dados</a> antes de substituir o URL.

en: Replace URL
pt: Substituir URL

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: Codex URL
en: We recommend setting memory to at least %1$s. For more information, read about <a href="%2$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
pt: Recomendamos definir a memória para pelo menos %1$s. Para mais informações, leia sobre <a href="%2$s">como aumentar a memória alocada para o PHP</a>.

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date
en: %1$s ago (%2$s)
pt: Há %1$s (%2$s)

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
pt: j \d\e F @ H:i

en: Autosave
pt: Cópia automática

en: Revision
pt: Revisão

note: translators: %s: Codex URL
en: Learn more about <a target="_blank" href="%s">WordPress revisions</a>
pt: Saiba mais sobre as <a target="_blank" href="%s">revisões do WordPress</a>

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
pt: Parece que a funcionalidade de revisões de conteúdos não está disponível no seu site.

en: Start designing your page and you'll be able to see the entire revision history here.
pt: Comece a desenhar a sua página e poderá ver aqui o seu histórico completo de revisões.

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
pt: O histórico de revisões permite-lhe guardar as versões anteriores do seu trabalho, e repô-las em qualquer momento.

en: By
pt: Por

en: No Revisions Saved Yet
pt: Nenhuma revisão guardada

en: Thousand Separator
pt: Separador de milhares

[ctx: Background Control]
en: Default
pt: Por omissão

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
pt: O CSS personalizado permite-lhe adicionar código CSS a qualquer widget e visualizar instantaneamente no editor.

en: Meet Our Custom CSS
pt: Conheça o nosso CSS personalizado

en: Custom CSS
pt: CSS personalizado

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
pt: Com esta funcionalidade, pode guardar um widget como global, e depois adicioná-lo em múltiplas áreas. Todas as áreas serão editáveis a partir de um único lugar.

en: Meet Our Global Widget
pt: Conheça o nosso widget global

en: Go Pro
pt: Obter Pro

en: Get more with Elementor Pro
pt: Obtenha mais com o Elementor Pro

en: Extra Large
pt: Muito grande

en: Extra Small
pt: Muito pequeno

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder. Recreate those files, according to the most recent settings.
pt: Os estilos definidos no Elementor são guardados em ficheiros CSS na pasta uploads. Recrie estes ficheiros de acordo com as recentes definições mais recentes.

en: Regenerate Files
pt: Regenerar ficheiros

en: Regenerate CSS
pt: Regenerar CSS

en: Improve Elementor
pt: Melhorar o Elementor

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
pt: Dados inválidos: O ID do modelo não pode ser o mesmo que o modelo que está a ser editado. Por favor escolha outro.

en: Skin
pt: Aparência

en: Descending order
pt: Ordem descendente

en: Ascending order
pt: Ordem ascendente

en: Attention: We are going to DELETE ALL CONTENT from this page. Are you sure you want to do that?
pt: Atenção! Vamos ELIMINAR TODO O CONTEÚDO desta página. Tem certeza que quer fazer isto?

en: Delete All Content
pt: Eliminar todo o conteúdo

en: %s are disabled
pt: %s estão desactivados(as)

en: Update changes to page
pt: Actualizar alterações na página

en: No thanks
pt: Não, obrigado

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
pt: Insira o selector do elemento superior até onde as secções serão esticadas (p.ex.: #primary / .wrapper / main / etc). Deixe em branco para esticar à largura da página.

en: Stretched Section Fit To
pt: Esticar secção até

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
pt: Define a largura por omissão da área de conteúdo (Por omissão: 1140)

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
pt: Estica a secção a toda a largura da página, através de JS.

en: Stretch Section
pt: Esticar secção

en: Learn more.
pt: Saiba mais.

en: Reverse Columns
pt: Inverter colunas

en: Default Preview
pt: Pré-visualização por omissão

en: Link values together
pt: Ligar valores

en: Remote
pt: Remota

en: Import Now
pt: Importar agora

en: Import Templates
pt: Importar modelos

en: Export Template
pt: Exportar modelo

en: (no title)
pt: (sem título)

[ctx: Template Library]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
pt: Nenhum modelo encontrado no lixo

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
pt: Nenhum modelo encontrado

[ctx: Template Library]
en: Search Template
pt: Pesquisar modelo

[ctx: Template Library]
en: View Template
pt: Ver modelo

[ctx: Template Library]
en: All Templates
pt: Todos os modelos

[ctx: Template Library]
en: New Template
pt: Novo modelo

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
pt: Editar modelo

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
pt: Adicionar novo modelo

[ctx: Template Library]
en: Add New
pt: Adicionar novo

[ctx: Template Library]
en: Template
pt: Modelo

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
pt: A biblioteca do Elementor é actualizada automaticamente todos os dias. Pode actualizar manualmente ao clicar no botão sincronizar.

en: Sync Library
pt: Sincronizar biblioteca

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Are you sure you want to delete this template?
pt: Tem a certeza que quer eliminar este modelo?

en: Delete Template
pt: Eliminar modelo

en: Page
pt: Página

note: translators: %s: Template type.
en: Save Your %s to Library
pt: Guarde o seu modelo de %s na biblioteca

en: The following error(s) occurred while processing the request:
pt: Ocorreram os seguintes erros ao processar o pedido:

en: An error occurred
pt: Ocorreu um erro

en: This is where your templates should be. Design it. Save it. Reuse it.
pt: Aqui é onde estão os seus modelos. Crie, guarde, reutilize.

en: Haven’t Saved Templates Yet?
pt: Ainda não guardou modelos?

en: Enter Template Name
pt: Inserir nome do modelo

en: Your designs will be available for export and reuse on any page or website
pt: Os modelos que criar estarão disponíveis para exportar e reutilizar em qualquer página ou site

en: Export
pt: Exportar

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
pt: Fique atento! Mais modelos incríveis em breve.

en: Back to Library
pt: Voltar à biblioteca

en: Insert
pt: Inserir

en: My Templates
pt: Os meus modelos

en: Library
pt: Biblioteca

en: Close
pt: Fechar

en: Saved Templates
pt: Modelos guardados

en: Template Library
pt: Biblioteca de modelos

en: Select your Structure
pt: Seleccione a sua estrutura

en: Add Template
pt: Adicionar modelo

[ctx: System Info]
note: translators: %s: Codex URL
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
pt: Se quiser modificar o código fonte do seu tema, recomendamos a utilização de um <a href="%s">tema dependente</a>.

en: Learn More
pt: Saiba mais

en: Hover Animation
pt: Animação ao passar com o rato

[ctx: Background Control]
en: Contain
pt: Conter

en: Fast
pt: Rápida

en: Slow
pt: Lenta

en: Submit & Deactivate
pt: Submeter e desactivar

en: Disable Default Colors
pt: Desactivar cores por omissão

en: Default Fonts
pt: Fontes por omissão

en: Color Palettes
pt: Paletas de cores

en: Entrance Animation
pt: Animação de entrada

en: You can enable it from the <a href="%s" target="_blank">Elementor settings page</a>.
pt: Pode activar na <a href="%s" target="_blank">página de definições do Elementor</a>.

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
pt: Sim

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
pt: Sombra da caixa

en: Spread
pt: Distância

en: Blur
pt: Desfoque

en: Skip & Deactivate
pt: Saltar e desactivar

en: Aside
pt: Ao lado

en: Testimonial
pt: Testemunho

en: Official Color
pt: Cor oficial

en: Rounded
pt: Arredondado

en: Social Icons
pt: Ícones sociais

en: My Skill
pt: A minha competência

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Play Counts
pt: Contagem de reproduções

en: Comments
pt: Comentários

en: Share Button
pt: Botão partilhar

en: Download Button
pt: Botão descarregar

en: Like Button
pt: Botão gostar

en: Buy Button
pt: Botão comprar

en: Visual Player
pt: Reprodutor visual

en: Background Overlay
pt: Sobreposição de fundo

en: Extended
pt: Alargado

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
pt: Se tiver disponibilidade, por favor informe-nos porque vai desactivar o Elementor:

en: Quick Feedback
pt: Feedback rápido

en: Please share the reason
pt: Por favor, informe-nos qual a sua razão

en: Other
pt: Outra

en: It's a temporary deactivation
pt: É uma desactivação temporária

en: I couldn't get the plugin to work
pt: Não consegui que o plugin funcionasse

en: Please share which plugin
pt: Por favor, diga-nos qual plugin

en: I found a better plugin
pt: Encontrei um plugin melhor

en: I no longer need the plugin
pt: Já não preciso do plugin

en: Update Now
pt: Actualizar agora

note: translators: %s: Elementor version
en: View Elementor version %s details
pt: Ver detalhes da versão %s do Elementor

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
pt: Está disponível uma nova versão do Elementor Page Builder. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Ver detalhes da versão %3$s</a> ou <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">actualizar agora</a>.

en: Custom URL
pt: URL personalizado

en: Paste
pt: Colar

en: Background
pt: Fundo

en: Wider
pt: Muito largo

en: General
pt: Geral

en: Intro Byline
pt: Linha de assinatura da introdução

en: Spacing
pt: Espaçamento

en: Outside
pt: Fora

en: Inside
pt: Dentro

en: Direction
pt: Direcção

en: Additional Options
pt: Opções adicionais

en: Arrows and Dots
pt: Setas e pontos

en: Left Border Width
pt: Largura da borda esquerda

en: Animation Duration
pt: Duração da animação

en: Image Stretch
pt: Esticar imagem

en: Image Carousel
pt: Carrossel de imagens

en: Animation Speed
pt: Velocidade da animação

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
pt: Pode cortar a imagem original para qualquer tamanho personalizado. Também pode definir um valor para altura ou largura de modo a manter o formato original.

en: You must call 'the_content' function in the current template, in order for Elementor to work on this page.
pt: Tem que chamar a função 'the_content' no seu modelo actual, para que o Elementor funcione nesta página.

en: Sorry, the content area was not found in your page.
pt: Desculpe, nenhuma área de conteúdo encontrada na sua página.

en: Controls Color
pt: Cor dos controlos

en: Intro Portrait
pt: Retrato da introdução

en: Intro Title
pt: Título da introdução

en: Video Options
pt: Opções de vídeo

en: Video
pt: Vídeo

en: Display
pt: Visualização

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
pt: O servidor não tem ImageMagick ou GD instalado/activado! É necessário ter uma destas bibliotecas para que o WordPress possa redimensionar imagens. Antes de continuar, entre em contacto com o administrador do servidor para as activar.

en: Insert Media
pt: Inserir multimédia

note: translators: %s: The number of images.
en: %s Images Selected
pt: %s imagens seleccionadas

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
pt: Tamanho da imagem

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
pt: Personalizado

[ctx: Border Control]
en: Dashed
pt: Tracejado

[ctx: Border Control]
en: Dotted
pt: Pontilhado

[ctx: Border Control]
en: Double
pt: Duplo

[ctx: Border Control]
en: Solid
pt: Sólido

en: No Images Selected
pt: Nenhuma imagem seleccionada

en: Fade
pt: Desvanecer

en: Effect
pt: Efeito

en: Are you sure you want to reset this gallery?
pt: Tem a certeza que quer repor esta galeria?

[ctx: Image Size Control]
en: Full
pt: Original

en: Reset Gallery
pt: Repor galeria

en: Vertical Alignment
pt: Alinhamento vertical

en: Infinite Loop
pt: Loop infinito

en: Dots
pt: Pontos

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
pt: Tamanho da imagem

[ctx: Typography Control]
en: None
pt: Nenhum

en: Title HTML Tag
pt: Tag HTML do título

en: This is the heading
pt: Isto é o título

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
pt: Adicione a sua própria classe SEM o ponto. p.ex.: minha-classe

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
pt: Lista das fontes usadas, caso a fonte escolhida não esteja disponível.

en: Default Generic Fonts
pt: Fontes genéricas por omissão

en: Form
pt: Formulário

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
pt: É recomendado o uso do php 5.4 ou superior

en: Elements
pt: Elementos

note: Description of the plugin
en: The most advanced frontend drag & drop page builder. Create high-end, pixel perfect websites at record speeds. Any theme, any page, any design.
pt: O mais avançado construtor de páginas de frente de site através duma interface de arrastar e largar. Crie sites com uma imagem perfeita em tempo recorde. Qualquer tema, qualquer página, qualquer design.

en: Settings
pt: Definições

[ctx: Typography Control]
en: Oblique
pt: Oblíquo

[ctx: Typography Control]
en: Italic
pt: Itálico

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
pt: Primeira letra maiúscula

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
pt: Minúsculas

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
pt: Maiúsculas

en: Play Icon
pt: Ícone de reprodução

en: Image Overlay
pt: Sobreposição de imagem

en: Player Controls
pt: Controlos do reprodutor

en: Suggested Videos
pt: Vídeos sugeridos

en: Aspect Ratio
pt: Formato

en: Toggle Content
pt: Conteúdo a mostrar/esconder

en: Toggle Title
pt: Título a mostrar/esconder

en: Toggle #2
pt: Mostrar/esconder #2

en: Toggle #1
pt: Mostrar/esconder #1

en: Toggle Items
pt: Itens a mostrar/esconder

en: Toggle
pt: Mostrar/esconder

en: Text Editor
pt: Editor de texto

en: Tab Content
pt: Conteúdo do separador

en: Tab Title
pt: Título do separador

en: Tab #2
pt: Separador #2

en: Tab #1
pt: Separador #1

en: Tabs Items
pt: Itens de separadores

en: Tabs
pt: Separadores

en: Pause on Hover
pt: Pausar ao passar com o rato

en: Autoplay Speed
pt: Velocidade da reprodução automática

en: Arrows
pt: Setas

en: Slide
pt: Deslizar

en: Choose Sidebar
pt: Escolher barra lateral

en: No sidebars were found
pt: Nenhum abarra lateral encontrada

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Title Style
pt: Estilo do título

en: e.g. Web Designer
pt: por ex. Web Designer

en: Inner Text
pt: Texto interior

en: Display Percentage
pt: Mostrar percentagem

en: Percentage
pt: Percentagem

en: Progress Bar
pt: Barra de progresso

en: For Example: About
pt: Por exemplo: sobre

en: The ID of Menu Anchor.
pt: O ID da âncora de menu.

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
pt: Este ID será o ID de CSS que terá que usar na sua página, sem #.

en: Anchor
pt: Âncora

en: Menu Anchor
pt: Âncora de menu

en: Image Position
pt: Posição da imagem

en: Image Spacing
pt: Espaçamento da imagem

en: Image Size
pt: Tamanho da imagem

en: Image Box
pt: Caixa de imagem

en: Icon Hover
pt: Ícone ao passar com o rato

en: Border Width
pt: Espessura da borda

en: Rotate
pt: Rotação

en: Secondary Color
pt: Cor secundária

en: Primary Color
pt: Cor principal

en: Square
pt: Quadrado

en: Circle
pt: Círculo

en: Shape
pt: Forma

en: Framed
pt: Emoldurado

en: Stacked
pt: Emoldurado invertido

en: Text Indent
pt: Avanço do texto

en: List Item
pt: Item da lista

en: List Item #3
pt: Item da lista #3

en: List Item #2
pt: Item da lista #2

en: List Item #1
pt: Item da lista #1

en: Icon List
pt: Lista de ícones

en: https://your-link.com
pt: https://a-sua-ligacao.com

en: Icon Spacing
pt: Espaçamento do ícone

en: Icon Box
pt: Caixa de ícone

en: HTML Code
pt: Código HTML

en: HTML Tag
pt: Etiqueta HTML

en: Enter your title
pt: Insira o seu título

en: Heading
pt: Título

en: London Eye, London, United Kingdom
pt: Praça do Comércio, Lisboa, Portugal

en: Map
pt: Mapa

en: Google Maps
pt: Mapa Google

en: Caption
pt: Legenda

en: Images
pt: Imagens

en: Random
pt: Aleatório

en: Media File
pt: Ficheiro multimédia

en: Attachment Page
pt: Página de anexo

en: Add Images
pt: Adicionar imagens

en: Image Gallery
pt: Galeria de imagens

en: Gap
pt: Intervalo

en: Color
pt: Cor

en: Weight
pt: Peso

en: Spacer
pt: Espaçador

en: Divider
pt: Divisória

en: Number
pt: Número

en: Cool Number
pt: Número interessante

en: Plus
pt: Mais

en: Number Suffix
pt: Sufixo do número

en: Number Prefix
pt: Prefixo do número

en: Ending Number
pt: Número final

en: Starting Number
pt: Número inicial

en: Counter
pt: Contador

en: Autoplay
pt: Reprodução automática

en: Slides to Scroll
pt: Slides a deslocar

en: Slides to Show
pt: Slides a mostrar

en: Choose Image
pt: Escolher imagem

en: Image
pt: Imagem

en: Border
pt: Borda

en: After
pt: Depois

en: Before
pt: Antes

en: Icon Position
pt: Posição do Ícone

en: Icon
pt: Ícone

en: Size
pt: Tamanho

en: Justified
pt: Justificado

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Large
pt: Grande

en: Medium
pt: Médio

en: Small
pt: Pequeno

en: Button
pt: Botão

en: Edit
pt: Editar

en: Hide On Mobile
pt: Esconder em mobile

en: Hide On Tablet
pt: Esconder em tablet

en: Hide On Desktop
pt: Esconder em desktop

en: Border Radius
pt: Raio da borda

en: Description
pt: Descrição

en: Title
pt: Título

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Hide
pt: Esconder

en: Show
pt: Mostrar

en: Dismiss Button
pt: Botão descartar

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
pt: Isto é uma descrição. Clique no botão editar para alterar este texto.

en: Title & Description
pt: Título e descrição

en: Danger
pt: Perigo

en: Warning
pt: Aviso

en: Success
pt: Sucesso

en: Info
pt: Informação

en: Type
pt: Tipo

en: Alert
pt: Alerta

en: Active Color
pt: Cor activa

en: Border Color
pt: Cor da borda

en: View
pt: Ver

en: Accordion Content
pt: Conteúdo do acordeão

en: Accordion Title
pt: Título do acordeão

en: Accordion #2
pt: Acordeão #2

en: Accordion #1
pt: Acordeão #1

en: Accordion Items
pt: Itens de acordeão

en: Accordion
pt: Acordeão

en: Sure! I'd love to help
pt: Sim! Quero ajudar

en: Download System Info
pt: Descarregar informações do sistema

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
pt: Pode copiar as informações em texto simples da caixa abaixo com Ctrl+C / Ctrl+V:

en: Copy & Paste Info
pt: Informações para cortar e colar

en: System Info
pt: Informações do sistema

en: Name
pt: Nome

en: Themes
pt: Temas

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

en: Exclude Roles
pt: Excluir papéis

en: Post Types
pt: Tipos de conteúdo

en: General Settings
pt: Definições gerais

en: Accent Text
pt: Texto realçado

en: Body Text
pt: Texto da página

en: Secondary Headline
pt: Cabeçalho secundário

en: Primary Headline
pt: Cabeçalho principal

en: Accent
pt: Realce

en: Text
pt: Texto

en: Secondary
pt: Secundário

en: Primary
pt: Principal

en: Navigation
pt: Navegação

en: Basic
pt: Básico

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Content Position
pt: Posição do conteúdo

en: Middle
pt: Centro

en: Stretch
pt: Esticar

en: Column Position
pt: Posição da coluna

en: Minimum Height
pt: Altura mínima

en: Min Height
pt: Altura mínima

en: Fit To Screen
pt: Ajustar ao ecrã

en: Height
pt: Altura

en: Wide
pt: Largo

en: Narrow
pt: Estreito

en: No Gap
pt: Sem intervalo

en: Columns Gap
pt: Intervalo entre colunas

en: Content Width
pt: Largura do conteúdo

en: Full Width
pt: Em toda a largura

en: Boxed
pt: Em caixa

en: Width
pt: Largura

en: Add New Column
pt: Adicionar nova coluna

en: Column Width
pt: Largura da coluna

en: CSS Classes
pt: Classes CSS

en: Padding
pt: Espaçamento

en: Margin
pt: Margem

en: Center
pt: Centro

en: Text Align
pt: Alinhamento do texto

en: Link Hover Color
pt: Cor da ligação ao passar com o rato

en: Link Color
pt: Cor da ligação

en: Heading Color
pt: Cor do título

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Typography
pt: Tipografia

en: Removed
pt: Removido

en: Column
pt: Coluna

en: Section
pt: Secção

en: Structure
pt: Estrutura

en: Responsive
pt: Responsivo

en: Advanced
pt: Avançado

en: Style
pt: Estilo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Columns
pt: Colunas

en: About Elementor
pt: Sobre o Elementor

en: Revision History
pt: Histórico de revisões

en: Soon
pt: Em breve

en: Colors
pt: Cores

en: Please note: All unsaved changes will be lost.
pt: Nota: todas as alterações não guardadas serão perdidas.

en: Saved
pt: Guardado

en: Go Back
pt: Voltar

en: Take Over
pt: Assumir controlo

en: Cancel
pt: Cancelar

note: translators: %s: User name.
en: %s has taken over and is currently editing. Do you want to take over this page editing?
pt: %s assumiu o controlo e está neste momento a editar. Quer assumir o controlo da edição desta página?

note: translators: %s: Template type.
en: Are you sure you want to remove this %s?
pt: Tem a certeza que quer remover este %s?

en: More Palettes
pt: Mais paletas

en: Color Palette
pt: Paleta de cores

en: Apply
pt: Aplicar

en: Discard
pt: Descartar

en: Reset
pt: Repor

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Responsive Mode
pt: Modo responsivo

en: View Page
pt: Ver página

en: Widgets Panel
pt: Painel de widgets

en: Search Widget...
pt: Pesquisar widget...

en: Add New Section
pt: Adicionar nova secção

en: Loading
pt: A&nbsp;carregar

en: Add Item
pt: Adicionar item

en: Delete
pt: Eliminar

en: Select Icon
pt: Seleccionar ícone

en: Custom
pt: Personalizado

[ctx: Typography Control]
en: Typography
pt: Tipografia

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
pt: Espaçamento entre letras

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
pt: Altura da linha

[ctx: Typography Control]
en: Style
pt: Estilo

[ctx: Typography Control]
en: Transform
pt: Transformar

[ctx: Typography Control]
en: Weight
pt: Peso

[ctx: Typography Control]
en: Family
pt: Família

[ctx: Typography Control]
en: Size
pt: Tamanho

[ctx: Border Control]
en: Color
pt: Cor

[ctx: Border Control]
en: Width
pt: Espessura

en: Dashed
pt: Tracejado

en: Dotted
pt: Pontilhado

en: Double
pt: Duplo

en: Solid
pt: Sólido

en: None
pt: Nenhum

[ctx: Border Control]
en: Border Type
pt: Tipo de borda

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
pt: Imagem de fundo alternativa

[ctx: Background Control]
en: Video Link
pt: Ligação do vídeo

[ctx: Background Control]
en: Cover
pt: Capa

[ctx: Background Control]
en: Auto
pt: Automático

[ctx: Background Control]
en: Size
pt: Tamanho

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
pt: Repetir-y

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
pt: Repetir-x

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
pt: Não repetir

[ctx: Background Control]
en: Repeat
pt: Repetir

[ctx: Background Control]
en: Fixed
pt: Fixo

[ctx: Background Control]
en: Scroll
pt: Fluido

[ctx: Background Control]
en: Attachment
pt: Comportamento

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
pt: Inferior à direita

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
pt: Inferior ao centro

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
pt: Inferior à esquerda

[ctx: Background Control]
en: Center Right
pt: Centro à direita

[ctx: Background Control]
en: Center Center
pt: Centro

[ctx: Background Control]
en: Center Left
pt: Centro à esquerda

[ctx: Background Control]
en: Top Right
pt: Superior à direita

[ctx: Background Control]
en: Top Center
pt: Superior ao centro

[ctx: Background Control]
en: Top Left
pt: Superior à esquerda

[ctx: Background Control]
en: Position
pt: Posição

[ctx: Background Control]
en: Background Image
pt: Imagem de fundo

[ctx: Background Control]
en: Image
pt: Imagem

[ctx: Background Control]
en: Background Color
pt: Cor de fundo

[ctx: Background Control]
en: Color
pt: Cor

[ctx: Background Control]
en: Background Type
pt: Tipo de fundo

[ctx: Background Control]
en: Width
pt: Largura

[ctx: Background Control]
en: Classic
pt: Clássico

en: System
pt: Sistema

en: Link
pt: Ligação

en: Left
pt: Esquerda

en: Bottom
pt: Inferior

en: Right
pt: Direita

en: Top
pt: Superior

en: Default
pt: Por omissão

en: Clear
pt: Limpar

en: Edit with Elementor
pt: Editar com o Elementor

en: &#8592; Back to WordPress Editor
pt: &#8592; Voltar para o editor do WordPress
